Laboratorium Geomatyki
Zakład Urządzania Lasu, Geomatyki i Ekonomiki Leśnictwa
Instytut Zarządzania Zasobami Leśnymi
Wydział Leśny
Uniwersytet Rolniczy
im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

al. 29 Listopada 46, 31-425 Kraków
tel. 12 6625076 / 12 6625082Wyjazd szkoleniowo-integracyjny Sekcji Geomatyki KNL - Luboń Wielki

Dwudniowy wyjazd członków KNL Sekcji Geomatyki zorganizowany na Luboniu Wielkim.

Kierownik: dr inż. Piotr Wężyk
Uczestnicy: dr inż Piotr Wężyk, dr inż. Marta Szostak, mgr inż Piotr Tompalski, Członkowie Sekcji Geomatyki Koła Naukowego Leśników
Obóz odbył się w 2009 roku.

Opis obozu

Planowany od kilku tygodni wyjazd integracyjno-szkoleniowy Sekcji Geomatyki doszedł do skutku. Dwie grupy wyruszyły z Krakowa w godzinach przedpołudniowych. Pierwsza dojechała do Mszany Dolnej, a potem busem do Rabki Zaryte. Stąd powoli żółtym szlakiem wędrowała na szczyt, przechodząc przez rezerwat przyrody ze słynną beskidzką Percią Borkowskiego - jedynym gołoborzem w Beskidach. Druga grupa wędrówkę rozpoczęła od drogi Zakopiańskiej szlakiem niebieskim. Podczas podejścia uczestnicy obozu uczyli się obsługiwać odbiorniki GPS różnych typów. Każdy miał okazję nauczyć się jak pozyskać współrzędne punktu w terenie oraz jak odczytać podstawowe wiadomości na temat swojego położenia. Wędrując po stokach Lubonia Wielkiego uczestnicy powtarzali także praktyczne wiadomości z zakresu przyrody i leśnictwa.

Po dotarciu do schroniska i zakwaterowaniu się w bacówce wszyscy zasiedli przy wspólnym ognisku. Równocześnie dołączyły do nas kolejne osoby (w tym opiekun sekcji). Ostatnia grupa niespodziewanych gości dotarła już po zmroku. Tym sposobem było nas łącznie 28 osób.

Biesiada przy ognisku połączona ze śpiewaniem piosenek przy gitarze, pieczeniem kiełbasek trwała do póznych godzin nocnych. Na szczęście pogoda dopisała i nie trzeba było chować się przed deszczem (czym straszyli meteorolodzy). Zdarzył się również akcent ornitologiczny - swą obecnością zaszczyciła nas Sóweczka (Glaucidium passerinum) - której nie udało się spotkać przy obozie ornitologicznym w tym samym miejscu 3 lata wcześniej.

Po kilku godzinach świt obudził nas błękitnym niebem, pięknym widokiem na Babią Górę i panoramą na Beskid Wyspowy. Można było się przekonać skąd pochodzi nazwa tej partii gór. Ponad dolinami tonącymi w mgłach szczyty górskie wyglądały jak wyspy na morzu. Po śniadaniu i wysprzątaniu schroniska uczestnicy zapoznali się z topografią tej części Beskidów, podziwiając również panoramę Tatr.

Przeprowadzone zostały także gry terenowe polegające na odnalezieniu na czas ukrytych przedmiotów, przy wykorzystaniu mapy topograficznej i zdjęć lotniczych. Wszystkim udało się zrealizować zadanie w czasie krótszym niż 3 minuty.

Obie grupy przed wyruszeniem w drogę powrotną wymieniły się odbiornikami GPS i przystąpiły do realizacji ostatniego zadania - szukania punktów zastabilizowanych przez koleżanki i kolegów dzień wcześniej. Każdy odnaleziony punkt wiązał się z zadaniem o tematyce leśnej. Za jego poprawne rozwiązanie grupa otrzymywała jeden punkt. Wszyscy uczestnicy w dobrych nastrojach szczęśliwie wrócili do Krakowa.
Jakub Pełka, Piotr Tompalski, Karolina Dudaczyk

Galerie zdjęć

wróć do listy obozów