Laboratorium Geomatyki
Zakład Urządzania Lasu, Geomatyki i Ekonomiki Leśnictwa
Instytut Zarządzania Zasobami Leśnymi
Wydział Leśny
Uniwersytet Rolniczy
im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

al. 29 Listopada 46, 31-425 Kraków
tel. 12 6625076 / 12 6625082PRAGE-LATO 2010:
Letni Obóz Naukowy

Interdyscyplinarny obóz naukowy pod hasłem: „Konflikty: człowiek – środowisko” - na przykładzie regionu Val de la Troncea w Alpach Piemontu (Włochy). Obóz zrealizowany został w Bazie Alpejskiej Fundacji Anny im. Pasek przy wsparciu naszych przyjaciół z firmy Esri Polska.

Kierownik: dr inż. Piotr Wężyk
Uczestnicy: dr inż Piotr Wężyk, dr inż. Marta Szostak, Fundacja im. Anny Pasek, Sekcja Geomatyki KNL, Sekcja Ekologii Lasu KNL, Sekcja Ornitologii KNL, Sekcja Łąkarstwa UR, Sekcja Kartografii UW.
Obóz odbył się w 2010 roku.

Opis obozu

Od 27.08 - 04.09.2010 Alpejska Baza Szkoleniowa Pragelato stała się domem dla studentów nauk przyrodniczych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i reprezentacji Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie interdyscyplinarnego obozu naukowego młodzi adepci wiedzy zapoznawali się z bogactwem naturalnym Alp Kotyjskich, zagrożeniami jakie temu środowisku towarzyszą, a także specyfiką obszarów pogranicza kulturowego, do jakiego zalicza się Region Piemontu. Za nami sesje naukowe, badania terenowe, refleksje dotyczące relacji i zależności zachodzących pomiędzy człowiekiem i środowiskiem...

Uczestnicy wyjazdu podkreślali znaczenie jakie, z perspektywy naukowej, miał dla nich pobyt w rejonie Pragelato i interdyscyplinarny charakter obozu. Pozwoliło im to na wymianę doświadczeń i wzbogacenie dotychczasowej perspektywy o nowe, alternatywne spojrzenie, dodatkowo, zajęcia w terenie pozwoliły im na utrwalenie dotychczasowej wiedzy i zdobycie nowych praktycznych umiejętności.

Nie samą nauką jednak człowiek żyje:-) Oprócz funkcji stricte naukowej, obóz miał także funkcję ogólno poznawczą. Pobyt w Pragelato to wyśmienita okazja do zapoznania się z dziedzictwem Regionu Piemontu, jego historią i tradycją - w tym także tą kulinarną. Piemont to także góry. Pragelato dzięki swojej lokalizacji (Alpy Kotyjskie) to wymarzony obszar dla młodych ludzi do stawiania pierwszych kroków w alpejskich masywach. Stopniowanie trudności i wysokości nie tylko pozwala nabyć młodym ludziom odpowiednich umiejętności, uświadamia im jednocześnie niebezpieczeństwa z jakimi mogą się spotkać w górach wysokich. W czasie wolnym od badań naukowych, członkowie obozu mieli okazję zdobyć między innymi: Bric Ghinivert (3037m n.p.m.) Monte Albergian (3041 m n.p.m.) oraz Monte Rognosa (3280 m n.p.m.)

Obóz w Pragelato stał się także doskonałą okazją do nawiązania współpracy z władzami lokalnego parku naturalnego Val Troncea (Parco Naturale della Val Troncea). Współpraca ta stwarza możliwości podejmowania nowych wyzwań, zarówno na płaszczyźnie naukowej jak i dydaktycznej.

Letni Obóz Naukowy Pragelato został zorganizowany pod kierownictwem dr Piotrka Wężyka z Laboratorium GIS i Teledetekcji Katedry Ekologii Lasu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, przy wsparciu Firmy ESRI Polska i Fundacji im. Anny Pasek.

Galerie zdjęć

Załączniki do pobrania

wróć do listy obozów